Koleżanki i Koledzy! Jak wszyscy już wiedzą, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność oraz Forum Zwiazków Zawodowych podjeło decyzję o organizacji protestów społecznych w dniach 11-14 września 2013 r. w Warszawie. Nie zabrakło tam przedstawicieli Miedzyzakładowego Zwiazku Zawodowego Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA. Ponieważ związki zawodowe Branża OPZZ „Górnictwo, Przemysł Chemiczny i Energetyka” zadeklarowały solidarnie z innymi organizacjami związkowymi, uczestnictwo w akcji która ma na celu przywrócenie godności pracowniczej i demokratycznych zasad dialogu społecznego, dlatego w dniu 11 września 2013 r. spotkaliśmy się wspólnie przed siedzibą Ministerstwa Skarbu Państwa aby jednoznacznie zasygnalizować konieczność rozwiązania aktualnych problemów branżowych. Głos w przedmiotowej sprawie zabierali kolejno szefowie branżowych ogólnokrajowych central zwiazkowych. Niestety Gospodarz (Pan Minister) nie wykazał się szczególną gościnnością, ponieważ był nieobecny, podobnie jak to miało miejsce w przypadku innych Ministerstw, pod którymi zgromadzili się protestujący przedstawiciele strony społecznej. Przygotowane Petycje, adresowane do poszczególnych Ministrów, przyjmowane były przez „trzeci garnitur”, dając jednoznacznie do zrozumienia protestujacym, iż zgłaszane problemy społeczne w żaden sposób nie interesują osób odpowiedzialnych za kierowanie niniejszymi resortami.
To jest buta która już znamy. To dzięki niej Rzad RP skutecznie zjednoczył ruch zwiazkowy i doprowadził do organizacji Ogólnopolskich Dni Protestu wspólnie przez trzy krajowe centrale zwiazkowe. Dni Protestu trwają. W dniu 14 września 2013 r. odbędzie sie centralna manifestacja, gdzie podniesiony zostanie sprzeciw i zgłoszone zostana postulaty dotyczace najważniejszych problemów ogólnokrajowych takich jak:
– wycofanie antypracowniczych zmian w Kodeksie Pracy (elastyczny czas pracy),
– przyjecie ustawy wymuszajacej szybszy wzrost płacy minimalnej,
– wycofanie sie z wprowadzonego podwyszenia wieku emerytalnego,
– pełne wykorzystanie srodków finansowych przewidzianych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu,
– podniesienie progów dochodowych upowaniajacych do swiadczen rodzinnych i socjalnych,
– ograniczenie stosowania „smieciowych” umów o prace,
– potrzeba pakietu zmian poprawiajacych funkcjonowanie ochrony zdrowia oraz dostepu do bezpłatnej edukacji,
– wprowadzenie prawa do przejścia na emeryture po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.
W obecnych uwarunkowaniach, uznano za niezbędne okazanie wyraznego sygnału niezadowolenia społecznego. Uważajac podjęte decyzje i działania za słuszne, wszystkim którzy nas wspierają dziękujemy i życzymy sukcesów.