
W dniu 21.02 w siedzibie spółki ENEA Oświetlenie w Poznaniu, odbyło się drugie spotkanie dotyczące negocjacji płac na rok 2025.
Tym razem obejmowało ono spółki: ENEA S.A., ENEA Centrum, ENEA Trading, ENEA Power & Gas Trading i ENEA Nowa Energia.
Zarządy powyższych spółek reprezentował Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w ENEA S.A. – Olech Bestrzyński, który przedstawił stosowne pełnomocnictwa.
Z ramienia MZZP GK ENEA udział w spotkaniu wzięli: Janusz Śniadecki, Małgorzata Waligóra, Mirosław Rzymek, Bartosz Kosior, Patryk Jarosz i Grzegorz Kugler.
Strona społeczna przedstawiła swoją propozycję podwyżek, tożsamą ze wspólnym stanowiskiem Organizacji Związkowych w GK ENEA z 14 styczna br. – 10% wzrost średniego wynagrodzenia od 1 stycznia br.
W odpowiedzi, pan Dyrektor zaprezentował propozycję, która opiewała na przyrost płacy zasadniczej odpowiednio:
- ENEA S.A. – o 2,00%
- ENEA Centrum – 0 %
- ENEA Trading – o 3,00%
- ENEA Power & Gas Trading – o 3,10%
- ENEA Nowa Energia – o 1,00%.
Momentami burzliwa dyskusja, pomimo dwukrotnej korekty propozycji przez stronę społeczną, nie spowodowała chociażby minimalnego przybliżenia stanowisk obu stron.
Dyrektor Bestrzyński kolejny raz forsował swoją opinię, że wynagrodzenia pracowników spółek GK ENEA są „ponadrynkowe”, a propozycje strony społecznej są nieuzasadnione i nie znajdują poparcia w poziomie inflacji.
W opinii strony społecznej, propozycja Pracodawcy jest faktycznie propozycją obniżenia realnych zarobków i jest całkowicie nieakceptowalna.
Ostateczna propozycja strony społecznej (podobnie jak w ENEA Operator i innych spółkach „wykonawczych” na spotkaniu w środę) to wzrost płacy zasadniczej o 5% obligatoryjnie i 3% uznaniowo od 1 stycznia br.
Kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 27 lutego br.
Po przerwie odbyło się (w trybie on-line) spotkanie z panem Grzegorzem Piórkowskim, który przedstawił swoją analizę propozycji przedstawionych w ostatnich miesiącach przez firmy ubezpieczeniowe działające w obszarze PPE w GK ENEA (PZU, Allianz, Investors). Analiza obejmowała m.in.: porównanie opłat za zarządzanie, rynek finansowy, stopy zwrotu poszczególnych funduszy, analizę funduszy, wpływ zmiany opłat na stopę zwrotu, ryzyko kredytowe, mechanizm ochrony kapitału.
Wobec zgłoszonych pytań, do tematu wrócimy w najbliższym czasie.