Składamy pozwy sądowe o zapłatę odszkodowania

W związku z uruchomieniem procesu składania pozwów sądowych,  jako wniosku o odszkodowanie z inicjatywy MZZP GK ENEA, jeszcze raz postaram się w krótkich odniesieniach wyjaśnić całą sprawę. Może uniknie się w ten sposób zamieszania jakie się w tej sprawie pojawia.

Stan bieżący:

1. Pierwotnie MZZP GK ENEA przyjęło strategię “delegowania” jednej osoby spośród pokrzywdzonych, decyzją ENEA SA, do złożenia indywidualnego pozwu do sądu w sprawie odszkodowania finansowego za utracone akcje. Wybór musiał dotyczyć pracownika, który spełniałby warunki do złożenia pozwu oraz posiadał ochronę związkową (stąd osoba Janusz Śniadeckiego).

2. Warunkiem powodzenia założeń z pkt. 1, było uzyskanie wyroku sądowego w jak najkrótszym czasie. Z punktu widzenia wszystkich zainteresowanych, pozytywny przebieg (wyrok) stałby się mocnym argumentem przy kolejnych rozprawach w tym samym sądzie.

3. W wyniku połączenia (decyzją sądu) sprawy kol. Śniadeckiego z pozwami złożonymi przez Solidarność cała procedura uległa znacznemu przedłużeniu (duża ilość świadków). Najbliższe możliwe (wyrok sądu) rozstrzygnięcie, przewidywane jest w dniu 14 maja 2012 roku.

4. W trakcie trwania procesu, kancelaria prawna współpracująca z MZZP GK ENEA, dokonała analizy  w zakresie możliwego przedawnienia roszczeń. Czyli utraty prawa do składania pozwów i skarżenia ENEA SA przez pracowników.

5. Wniosek kancelarii w sprawie terminu przedawnienia jest wysoce ostrożny, co do terminu. Brak jednoznacznych przepisów.

6. Przyjęto, że możliwy pierwszy termin związany z przedawnieniem roszczeń pracowników, może upływać początkiem maja 2012 roku.

Wnioski:

1. Sprawa roszczeń pracowników, związana z utratą lat zatrudnienia (174′ KP) do naliczenia akcji, jest i była zawsze roszczeniem indywidualnym!

2. Związek zawodowy nie występuje w sądzie jako strona tylko kol. Janusz Śniadecki. Efekt w postaci wyroku – Janusza Śniadeckiego – miał służyć składanym indywidualnie pozwom przez kolejnych pracowników.

3. Utrzymując konieczny reżim (indywidualne roszczenie pracownika) MZZP GK ENEA proponuje zmianę strategii dla zainteresowanych:

a – pracownik musi sam stwierdzić czy nadal domaga się od ENEA SA odszkodowania za utracone akcje, czy jest zdeterminowany dochodzić swoich praw wynikających z Porozumienia ze Zdroiska.
b – musi rozstrzygnąć w świetle przekazanych informacji przez MZZP GK ENEA, czy złoży pozew indywidualnie tj. sam bez oglądania się na inne procesy na własny koszt,
c – pracownik musi zdecydować czy przystąpi do pozwu grupowego (wielu pracowników w jednym czasie składa pozew o zapłacenie odszkodowania) technicznie przygotowywany przez MZZP GK ENEA.

4. W przypadku pozwu zbiorowego MZZP GK ENEA może, ze względu na posiadaną strukturę i pomoc kancelarii prawnej, zabezpieczyć zebranie i obsługę indywidualnych pozwów w sądzie.

5. W przypadku decyzji pracownika, jaka wynika z pkt. 4, koszt procesu musi zostać pokryty przez zgłaszającego (pracownika) w kwocie 200 PLN.

6. MZZP GK ENEA w całości uzyskane środki przeznacza na opłatę i wynajęcie kancelarii prawnej w całym procesie sądowym.

7. Technicznie, zbieraniem indywidualnych pozwów (tworzeniem listy z pokwitowaniem wpłaty 200 PLN), które zostaną złożone jako pozew zbiorowy, zajmują się Przewodniczący Kół w strukturze ZOZ (Oddziałów). Środki, komplety dokumentów i listy wpłat, będą przekazane do Przewodniczących ZOZ w danej jednostce i kolejno przekazane do Zarządu MZZP GK ENEA, który wspólnie z kancelarią prawna uruchomi formalnie cały proces sądowy.

Pobierz: POZEW O ZAPŁATĘ ODSZKODOWANIA

 

Bardzo proszę, aby wszyscy którzy będą składali  pozew w intencji pozwu zbiorowego (nie indywidualnie) dołączyli do niego wypełnione czytelnie PEŁNOMOCNICTWO wg. załączonego wzoru (WZÓR pełnomocnictwa otrzymałem dopiero w dniu dzisiejszym).

 

Opłatę 200 zł należy wpłacić wraz ze złożeniem Pełnomocnictwa.

Pobierz: PEŁNOMOCNICTWO